Az úticél és környéke
egy helyen!

3 falu temploma - Mátraszentimre

  • 3 falu temploma, Mátraszentimre

    3 falu temploma, Mátraszentimre

  • 3 falu temploma, Mátraszentimre (2.fotó)

    3 falu temploma, Mátraszentimre (2.fotó)

3 falu temploma elérhetősége:

Mátraszentimre, Kút-hegyÚtvonal »
(Sztepán-rét)

~134 km innen: Soltszentimre


3 falu temploma bemutatása

Mátraszentimre, Mátraszentistván és Mátraszentlászló temploma

Miserend: vasárnap 10:50-kor

A Felső-Mátra legöregebb temploma, amelyet 1942-ben szenteltek fel, Hevesy Sándor egri építészmérnök tervei alapján épült. Alapkövét 1938-ban helyezték el a három falu között lévő Sztepán-réten, a Kút (Narád)-hegy oldalában. Anyaga terméskő, rusztikusan rakva. A főoltárkép a templomépítő Szt. István királyt ábrázolja, Kátai Mihály egri festőművész alkotása.

A Pásztót és Galyatetőt összekötő főútról Mátraszentistván felé leágazó bekötőútról pillanthatjuk meg a Felső-Mátra egyik jelképévé vált templomot, amelynek Szent István király a védőszentje.

A templom építésének helyéről és körülményeiről megoszlanak a vélemények. Több nézet ismeretes. Az egyik szerint az egri érsekség elképzelése az volt, hogy a három falunak — Mátraszentimre, Mátraszentlászló, Mátraszentistván — legyen közös temploma, mely köré majd települnek az emberek, így idővel centrum lehet a települések életében. A három falu azonban sehogyan sem tudott megegyezni a pontos helyről, ezért az érsek kijelölte a három falutól közel azonos távolságra lévő pontot.

A három falu temploma körül 2015. augusztus 20-án, a templom védőszentjének ünnepén, a 11 órás szentmisét megelőzően stációkat avattak. A 14 stáció építményei körülveszik a templomot. Az első és utolsó stáció között, a főút felől érkező lépcsősor jelöli ki a balról induló keresztút kezdetét.
Az egyszerű, andezit alapon álló, vakolt és műkő lapokkal fedett téglaoszlopok fülkéiben helyezkednek el a Somogyi Gábor festőművész által készített, ötszög alakú, művészi tűzzománc stációképek. A kék-arany-vörös, zöld és barna színek sötétebb árnyalataiból élénken kiemelkednek a kékesfehér emberi arcok, végtagok, különösen Jézus teste, mely szenvedésének fokozódásával egyre nagyobb hangsúlyt kap.

A stációk felépítése a követi a szenvedéstörténet szokásos ábrázolási rendjét. Bár a stációkon nincs feltüntetve a megnevezés, a képekről világosan leolvashatók az egyes állomások történései:
I. Jézust halálra ítélik
II. Jézus vállára veszi a keresztet
III. Jézus először esik el a kereszttel
IV. Jézus anyjával találkozik a keresztúton
V. Cirenei Simon segít Jézusnak vinni a keresztet
VI. Veronika megtörli kendőjével Jézus arcát
VII. Jézus másodszor esik el a kereszttel
VIII. Jézus beszél a síró asszonyokhoz
IX. Jézus harmadszor esik el a kereszttel
X. Jézust megfosztják ruhájától
XI. Jézust keresztre szegezik
XII. Jézus meghal a kereszten
XIII. Jézust leveszik a keresztről és anyja ölébe helyezik
XIV. Jézust eltemetik

A stációk magánszemélyek adakozásából épültek.

Nyiltvatartás infó

Az információk tájékoztató jellegűek, melyek folyamatosan változhatnak. Kérjük vegye figyelembe a Forrás*-nál megjelölt infomációkat és ha szükséges, tájékozódjon a szolgáltatás fent feltüntetett weboldalán.
A templom és szép keresztútja kívülről bármikor látogatható.
További 26 látnivaló a(z) 3 falu temploma közelében és Mátraszentimre településen, illetve a környéken »

Kattints és fedezd fel!

Forrás: A fenti információk a(z) 3 falu temploma alábbi weboldláról kerültek kivonatolásra, melynek legutolsó frissítési ideje: 2023.11.08, https://www.gyongyos-matra.hu/
Szerzői jogok »

Hirdetés


 
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing to use this website you are giving consent to cookies being used. OK
For weekend
For next trip
Sometime
cancel